Bellmarine

Bellmarine

LEISURE MARINE

Bellmarine, Hollandalı bir markadır ve elektrikli sevk sistemlerinde liderdir. Çeşitli uygulama türlerinde kurulu 4000"den fazla sistemle Avrupa pazarına yoğunlaşmıştır.

Bir İtalyan şirketi olan Transfluid S.p.A., 60 yılı aşkın bir süredir güç iletim ürünleri üretmektedir ve dünyadaki iştirakleri ve distribütörleri sayesinde piyasada iyi bir konuma sahiptir. Transfluid, eksiksiz bir hibrid sevk sistemi yelpazesi geliştirmiştir ve sabit mıknatıslı elektrikli motorlar üretmektedir.

2018 yılında kurulan yeni şirket Transfluid North Europe B.V., iki şirketin deneyim ve bilgisini birleştiriyor; her ikisi de çevreye duyarlı sevk sistemleriyle, deniz ve endüstriyel uygulamalar için teknolojilerinin doğal evrimi ile geleceğe yönelik bir vizyon paylaşıyor.

BELLMARINE TECHNOLOGY

The strength of Transfluid-Bellmarine products lies in the union of two distinct and long-established technologies that guarantee high quality products.

Bellmarine is the leading company in the production of “turnkey” electric propulsion systems whose success lies in simplicity, installation speed and easy use.

Transfluid is a renowned brand around the world in the production of transmission units and electric motors.

The combination of these two “experiences” leads to what is proudly displayed on this website and in the corresponding catalogue.

All our electric motors are permanent magnet and are the newest generation and provide the highest performance.

Thanks to over 60 years of production and sales around the world the wide variety of transmission solutions are the most reliable offered in today’s marine industry.

Customised development of accessories is the result of collaboration with sector companies who have provided their best technology.

Batteries are exclusively produced to our specifications and are manufactured according to the best safety and reliability standards.